NAVIGATION

EN ÇOK OKUNANLAR

1 Evvel Zaman | Genel | Tarih

Matrakçı Nasuh’un Minyatürlerin

2 Gazete & Mecmua | Genel | Tarih

Erzincanlı Hasan Çavuş – 1915 y

3 Evvel Zaman | Genel | Tarih

Evliya Çelebi’nin Seyahatnâmesi&

4 Genel | Hatıralar | Memleket Şiirleri

Bu Şehir Beni Unutmuş

5 Gazete & Mecmua | Genel | Hatıralar | İz Bırakanlar

Reşat Ekrem Koçu’dan Erzincanlı

Yaşar Kemal ve Fikret Otyam’ın Kaleminden Erzincan
Gazete & Mecmua Genel

Yaşar Kemal ve Fikret Otyam’ın Kaleminden Erzincan

Marco Polo’nun Seyahatnâmesi’nde Erzincan

Marco Polo’nun Seyahatnâmesi’nde Erzincan

Venedikli Marco Polo (1254 - 1324), on üçüncü yüzyılın ikinci yarısında Batı'nın hiç denecek kadar az tanıdığı Asya'ya serüvenli bir yolculuk yaptı. Adım adım ipek yolunu izleyerek Büyük Kağan Kubilay Han'ın başkenti Hanbalık'a (bugünkü Pekin) ulaştı. Kısa zamanda Han'ın güvenini kazanmayı başardı ve gönderildiği görevler ve elçilikler sırasında Çin'in ve Hindistan'ın büyük bir bölümünü tanıma fırsatını buldu. 25 yıl süren bu geziden dönüşünde bir savaşta Cenevizlilere tutsak düştü. Tutsak kaldığı dört yıl içinde gezi notlarına dayanarak hücre arkadaşı Rusticano'ya 'Dünyanın Hikaye Edilişi - Harikalar Kitabı' diye adlandırılan kitabı yazdırdı. İşte bu kitapta anlatılan ERZİNCAN.

Büyük Ermenistan çok büyük bir bölgedir. Her yerinde aynı dil konuşulur, diğer bölgelerin dilinden farklıdır, ama hem konum itibarıyla hem de ülke sayısı bakımından Küçük Ermenistan’dan daha büyük olmasına rağmen, diğer her konuda Küçük Ermenistan’la uyum içindedir. Erzincan denen bir şehirle başlar. Dünyanın en iyi bokeran’ları burada yapılır, çünkü bu insanlar bu işin ustasıdır. En iyi ve en güzel pamuklu buradadır, ve burada sayamayacağımız daha çok meslek de icra edilmektedir. Bu şehirde yerden fışkıran sıcak sular tüm dünyanın en güzel ve en sağlıklı doğal banyolarını meydana getirir. İnsanların büyük çoğunluğu Ermeni’dir ve Tatar tebasıdır. Çok sayıda köy ve şehir vardır. Ama tüm krallığın en soylu şehri Erzincan’dır. Burada hristiyanları yöneten bir başpiskopos vardır. Bu nedenle Erzincan, tüm bölgenin metropolüdür, ve insanların çoğu İsa inancına bağlıdır. Ama iyi bilen alimleri olmadığından çeşitli inanç konularında çok sayıda sapkın da bulunmaktadır.

Diğer şehirler, geniş bir şehir olan ve büyük miktarda gümüş çıkartılan Erzurum ve Erciş’dir. Çok büyük bir bölgedir. Ve yazın Doğu Tatarlarının bütün ordularının burada kaldığını size söyleyeyim, çünkü bu bölge yazın onların hayvanları için çok güzel otlaklara sahiptir ve bu nedenle Tatarlar yazın burada hayvanlarıyla birlikte kalırlar, ama kışın kalmazlar, buraya aşırı yağan karın müthiş soğuğu nedeniyle hayvanlar burada yaşayamaz. Ve bu nedenle, Tatarlar kışın bu bölgeleri terk ederler ve hayvanları için büyük çayırların ve güzel otlakların bulunduğu sıcak yerlere giderler. Bayburt denen bir köyde, çok büyük bir gümüş yatağı vardır; ve bu köy, Trabzon’dan Tebriz’e giderken görülür.”

Bokeran ya da bugan, adı muhtemelen Buhara şehrinden gelen bir kumaştır. İnce pamuktandır ve Marco Polo’nun döneminde çok değerlidir. Daha sonra astar olarak kullanılan kaba bir kumaşa da bu ad verilmiştir.

Kaynak: Marco Polo – Dünyanın Hikaye Edilişi, Harikalar Kitabı 1,
İthaki Yayınları

 

Erzincan Nostalji

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top